Sitemizi hangi kanalla öğrendiniz?
Arama Motoru
Facebook
Twitter
İnstagram
Diğer
 
 
YENİ SBS NE GETİRDİ? SBS'deki değişiklikler (23.08.2010)

YENİ SBS NELER GETİRDİ?

Milli Eğitim Bakanlığınca Seviye Belirleme Sınavları’nda (SBS) yapılan yeni düzenlemeye göre, yeni SBS, daha önceden olduğu gibi Haziran ayında olmak üzere yılda bir kez yapılacak. Açıklamaya göre, yeni düzenleme, öğrencilerin 6, 7 ve 8. sınıflarda elde ettikleri ”Yılsonu Başarı Puanları (YBP)” ile 8. sınıfta yapılacak olan SBS puanlarının belirli oranlarda değerlendirilmesi esasına dayanacak.

Öğrencilerin 6, 7 ve 8. sınıflardaki yılsonu başarı puanları öğrencilerin yerleştirme puanlarına etkisi aşağıdaki şekilde olacaktır:

6. SINIF YILSONU BAŞARI PUANININ   %30’u

7. SINIF YILSONU BAŞARI PUANININ   %30’u

8. SINIF YILSONU BAŞARI PUANININ   %30’u

 

8.SINIFTA GİRİLEN SBS’nin           %70 etkisi olacaktır.

SBS’de testlerin ağırlık katsayılarında değişiklik söz konusu olmayacak. Sınavda Türkçe ve Matematik test ağırlık katsayıları 4, Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler test ağırlık katsayıları 3, Yabancı Dil test ağırlık katsayısı 1 olacak.

Merkezi sınav sistemiyle öğrenci alan Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri, Anadolu İmam Hatİp ve Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Liseleri, Sağlık Meslek Liseleri, Denizcilik, Tapu Kadastro, Adalet Meslek Liseleri gibi bazı meslek liselerine yine bu sistemle öğrenci alınmaya devam edilecek.

 Dershane Psikolojik Danışmanımız Hüseyin ÖZTÜRK, Yeni sistemle beraber gelecek olan değişiklikleri anlattı;

·        SBS’ye katılım zorunlu olmayacak yalnız bütün düz liseler Anadolu Lisesi olduğu için öğrencinin ortaöğretim için SBS’ye girmesi zorunludur. Sınava herhangi bir sebeple katılamayan öğrenciye o yılın en düşük puanı verilerek Ortaöğretime Yerleştirme Puanı hesaplanacak.

·        Düz lise kavramı kalmadığı için öğrencilerin önünde iki seçenek durmaktadır; ya meslek lisesine ya da Sınavla öğrenci alan Anadolu liselerine gidebilecekler. Meslek liselerinin üniversite sınavlarındaki katsayı problemi yaşadığı düşünüldüğünde Anadolu ve Fen liseleri üniversite eğitimi adına hayati öneme sahip olmuş oluyor.

·        Ortaöğretimde iyi bir Anadolu Lisesine gitmek için öğrencinin Yılsonu Başarı Puanlarının (YBP) yüksek olması gerekmektedir. Bu da 6.sınıftan itibaren öğrencinin okul derslerine asılmasını zorunlu kılacak.

·        Sınavda sorulacak soruların 8. sınıf müfredatından olacağı için, öğrencinin detaylı olan 8.sınıf müfredatı için altyapısının çok iyi olması gerekir.


SBS'nin değiştirilmesinin olumlu yanları olduğu kadar eksik yanları ile de yeni sistemin işleyişinde sıkıntı olabileceğini gösterdiğini ifade eden Hüseyin ÖZTÜRK, Yıl Sonu Başarı Puanlarında, Subjektif değerlendirmelerin olmaması için  "6.ve 7. sınıfta yapılan SBS'lerin devam etmesi ve bu sınavların sonuçlarının YBP yerine kullanılmasının en sağlıklı sonuç olacağını söyledi.